cien

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA I ESTETYCZNA

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem ubytków próchnicowych i ich odtwarzaniem przy pomocy specjalnego materiału kompozytowego światłoutwardzalnego, potocznie nazywanego plombą. Dla uzyskania najlepszego efektu estetycznego kolor materiału odbudowującego jest dopasowywany do koloru zębów. Dzięki temu rekonstrukcja jest niemal idealna. Aby pacjent czuł się komfortowo podczas wizyty, leczenie ubytków można przeprowadzać pod znieczuleniem. Celem leczenia zachowawczego jest powstrzymanie postępującej próchnicy oraz prowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych.

Stomatologia estetyczna ma na celu korektę kształtu zębów i ich koloru. Wykorzystuje ona szereg nowoczesnych metod, takich jak licówki, korony czy nakładki Inlay i Onlay. Są one wykonywane przez technika stomatologa z materiałów kompozytowych lub porcelany. Dzięki temu możliwe jest nie tylko odtworzenie nawet znacznych ubytków w tkance zęba, ale też osiągnięcie niebywałych efektów estetycznych. Stomatologia estetyczna pozwala również na wyeliminowanie niektórych defektów, np. diastemy, potocznie zwanej szparą między zębami.

ODBUDOWA ZĘBÓW

Dzięki nowoczesnym i trwałym metodom odbudowa zęba jest możliwa nawet wówczas gdy znaczna jego część została zniszczona. Dotyczy to zarówno ubytków spowodowanych próchnicą jak również ukruszeń czy złamań będących efektem wypadku. Metoda dobierana jest do potrzeb pacjenta i uzależniona od stopnia uszkodzeń tkanki zęba. W przypadku ubytków próchnicowych do odbudowy stosuje się światłoutwardzalne materiały kompozytowe. Stomatologia estetyczna oferuje ponadto szereg innych rozwiązań, takich jak wkłady Inlay, nakłady Onlay, licówki czy korony.

Wkłady koronowe INLAY, ONLAY

Wkłady koronowe Inlay i Onlay służą do wypełniania ubytków w tylnych zębach. Cechują się trwałością, odpornością na ścieranie i precyzją wykonania. Zaleca się je w sytuacji, gdy tradycyjne wypełnienie jest niewystarczająca, a równocześnie uszkodzenia tkanek zęba nie są na tyle rozległe, by trzeba było zastosować uzupełnienie w postaci korony.

Wkłady koronowe Inlay i Onlay wykonywane są z porcelany lub kompozytu przez technika stomatologa. Pobiera on wycisk i odlewa wkład pod anatomiczny kształt zęba. Następnie wkład wklejany jest do odpowiednio wypreparowanego ubytku przy pomocy specjalnego cementu. Pozwala to na bardzo precyzyjną rekonstrukcję, zapewnia szczelność i daje bardzo naturalny efekt. Wkłady Inlay w przeciwieństwie do Onley nie pokrywają guzków zęba.

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe to filar stomatologii estetycznej. Mają formę bardzo cienkich, ok. 0,5-milimetrowych nakładek i są wykonywane przez technika stomatologa w pracowni protetycznej. Zastosowanie porcelany zapewnia wysoką trwałość wypełnienia oraz pozwala na dopasowanie koloru licówki do barwy naturalnych zębów. Dzięki temu uzyskany efekt estetyczny jest bardzo naturalny.

Licówki porcelanowe są stosowane wyłącznie na zębach przednich. Metoda ta może być wykorzystana u pacjentów z diastemą, zębami złamanymi, zniszczonymi, przebarwionymi, nierównymi. Dzięki licówkom możliwe jest skorygowanie kształtu, wielkości i koloru zębów.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe to – w porównaniu do licówek porcelanowych – tańszy sposób na korektę kształtu, koloru i długości zębów. Są one wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak z czasem mogą ulegać przebarwieniom.

Licówki kompozytowe wykonywane są przez technika stomatologa, co gwarantuje wysoką precyzję i estetykę wykonania. Nałożenie licówki kompozytowej wymaga jedynie minimalnego oszlifowania powierzchni zębów. Pokrycie zęba licówką kompozytową pozwala wyrównać niedoskonałości, przebarwienia czy ubytki w szkliwie.

Korony

Korona to wypełnienie stosowane w sytuacji, gdy ubytek jest rozległy, a ząb jest mocno zniszczony. Jest ona zalecana pacjentom, u których zastosowanie tradycyjnego wypełnienia jest niewskazane. Korona pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu.

Korona może być porcelanowa na podbudowie metalowej, pełnoceramiczna lub cyrkonowa.

Ma wielkość naparstka, który kształtem i kolorem przypomina koronę naturalnego zęba. W przypadku zastosowania koron konieczne jest wcześniejsze oszlifowanie zęba. Dzięki różnym kolorom olicowania, możliwe jest perfekcyjne dopasowanie korony do naturalnej barwy zębów.