cien

PROTETYKA

Korona
Korona to pokryty porcelaną naparstek imitujący kształtem i kolorem koronę zęba. Korona składa się z dwóch części: podbudowy i olicowania. Podbudowa to cienka (0,2-0,5 mm), dokładnie dopasowana do kształtu zęba czapeczka metalowa lub ceramiczna, od której zależy trwałość i estetyka przyszłej korony. Na podbudowę olicowanie nakładane jest warstwami, tak jak warstwowa jest budowa zęba. Materiał do olicowania korony produkowany jest w kilkunastu odcieniach, co pozwala dopasować go tak, by nie różnił się od naturalnych zębów. Aby założyć koronę na ząb, musisz co najmniej dwa razy odwiedzić stomatologa. Najpierw ząb, (a raczej to co z niego zostało) doszlifowuje się tak, by został z niego stożek, na którym oprze się korona. Potem w pracowni protetycznej, technik wykonuje koronę, którą nakłada się na ząb. Oczekiwanie na nią trwa od pięciu do piętnastu dni. Korony stosuje sie u osób, których zęby są mocno zniszczone, lub po zębie pozostał im tylko korzeń, ale nie mają jeszcze braków w uzębieniu.

Most
Most to stała proteza uzupełniająca brak od jednego do kilku zębów. Zbudowany jest z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na naturalnych zębach (lub korzeniach) otaczających lukę lub na implantach. Most zazwyczaj montowany jest na stałe. Można go zrobić, gdy brakuje jednego lub kilku zębów. Zęby, na których trzyma się mostek, muszą być całkowicie zdrowe, należy wyleczyć nawet najmniejsze ubytki i zrobić prześwietlenie. Po założeniu mostku będą one bowiem obciążone bardziej niż dotychczas. Mosty stosuje się u osób, które mają odpowiedniej ilości i jakości (dobrze rozmieszczone po obu stronach luki) tzw. zęby filarowe, na których można umocować most. Przeciwwskazaniem jest choroba dziąseł lub jeśli brakuje zębów z dwóch stron luki. Most musi być zaczepiony minimum o dwa zdrowe zęby. I jeśli nie ma np. siódemki i ósemki, mostu zrobić się nie da, z jednej strony nie będzie go bowiem o co zaczepić.

Protezy nylonowe
Są alternatywą dla tradycyjnych protez akrylowych. Wykonywane są w przypadku braków częściowych (wymagana obecność przynajmniej 1-3 zębów dobrze osadzonych. Doskonale dopasowują się do naturalnych tkanek poprzez efekt półprzeźroczystości materiału Valplast, który jest najlepszym systemem do wykonywania protez nylonowych.

Proteza szkieletowa
Proteza szkieletowa to proteza ruchoma, fizjologicznie przenosząca siły żucia, trzon protezy wykonany jest z metalu, co sprawia, że stabilnie i mocno trzyma się podłoża. Proteza szkieletowa nie uszkadza przyzębia.

Implanty
Implant to tytanowy wszczep umieszczany w kości w miejscu po utraconym zębie. Spełnia on funkcję korzenia zęba i jest filarem dla nowej odbudowy protetycznej. Implanty wykonywane są zarówno w celu uzupełnienia braku pojedynczego zęba, kilku zębów, a także przy całkowitym bezzębiu.Za sprawą mocnego zrostu z kością zęby na implantach funkcjonują identycznie jak naturalne i są całkowicie nie do odróżnienia od sąsiadujących zębów.
Czas funkcjonowania implantów nie jest ograniczony żadnymi barierami.